kulcsszavak alapján is kereshetsz

2013. február 2., szombat

Tételek - Történelem



Történelem – 13. tétel
 
Ismertesse az egypártrendszer megszületésének fontosabb állomásait 1945 – 1949 között!

Szempont:
I.                   A 2. világháború után
II.                Az ideiglenes kormány intézkedései
III.             Az 1945 – ös választás
IV.              „Szalámi – taktika”
V.                Egypárti diktatúra kiépítése

I.
A 2. világháborúban kb. 800 ezer ember meghalt, mintegy 800 – 900 ezren hadifogságba estek. A nemzeti vagyon 40 % - a elpusztult, a gyárak 90 % - a megrongálódott. Az összes híd használhatatlanná vált, a vasúthálózat 40 % - a megsemmisült.
1944 őszén Magyarország „kettészakadt”. Nyugaton Szálai – rendszer, míg keleten új hatalmi szervek alakultak. 1944. december 2 – án Szegeden öt ellenzéki párt megalapította a Magyar Nemzeti Függetlenségi Frontot. Nyilatkozata összefoglalta a legfontosabb teendőket: szakítás Németországgal, részvétel az ország felszabadításában, demokratikus szabadságjogok. 1944. december 21 – én ideiglenes nemzeti kormány, az Ideiglenes Nemzetgyűlés alakult Dálnoki Miklós Béla vezetésével.

II.
1944. december 28 – án az ideiglenes kormány hadat üzent Németországnak. 1945. január 20 – án, Moszkvában aláírásra került a fegyverszüneti egyezmény. Visszaállították az 1937 – es határokat, jóvátétel fizetése, háborús bűnösök megbüntetése, szövetséges csapatok szabad mozgása. Formailag a SZEB az egyezmény betartását ellenőrizte, valójában az ország gazdasági és politikai életét felügyelte szovjet vezetés alatt működve.
1945. március 17 – én a kormány kihirdette a földreformrendeletet. Az ezer hold alatti birtokokból az úri birtokosok 100, a paraszti birtokosok 200 holdat tarthattak meg. A háborús bűnösök, nyilasok birtokait elkobozták. Az egyházi, 100 holdnál nagyobb birtokokat felosztották. Ezáltal megszűnt a nagy- és középbirtok és eltűnt a nagybirtokos arisztokrácia. Azonban a földnélküliek száma 48 % - ról 17 % - ra csökkent.

III.
1945 novemberében az általános, titkos szavazójog alapján nemzetgyűlési választásokat tartottak. A szavazatok 57 % - át a Független Kisgazdapárt szerezte meg. A SZEB nyomására koalíciós kormány alakult Tildy Zoltán vezetésével. A belügyminisztérium kommunista irányítás alá került.
1946. február 1 – én kikiáltották a 2. Magyar Köztársaságot. A köztársasági elnök Tildy Zoltán, a miniszterelnök Nagy Ferenc lett.
A kormány legsürgetőbb feladata az újjáépítés meggyorsítása, a közellátás javítása volt, mivel áruhiány volt. Jegyrendszer működött, virágzott a feketekereskedelem. A pengő teljesen elértéktelenedett, 1946. augusztus 1 – én bevezették a forintot (1Ft = 400e kvadrillió pengő).

IV.
A választásokat követően a kommunista párt harcot kezdett a hatalom teljes megszerzéséért. Meghirdették a „szalámi – taktikát”, melynek célja a Kisgazdapárt feldarabolása és a hatalomból való kiszorítása volt. Az MKP, az SZDP és az NPP együttműködése révén létrehozták a Baloldali Blokkot.
Nyílt támadást intéztek a Kisgazdapárt vezetői ellen egy állítólagos köztársaság - ellenes összeesküvés ürügyén: beismerő vallomások kicsikarása. ’947. február 25 – én a Kisgazdapárt főtitkárát, Kovács Bélát is letartóztatták, Nagy Ferenc pedig lemondott tisztségéről. Ezzel megkezdődött a párt bomlása.

V.
Nagy Ferenc lemondása után az új miniszterelnök Dinnyés Lajos lett. Elfogadtatta az 1947. augusztus elsejével induló 3 éves tervet.  1947. augusztus 31 – re új választásokat írt ki. A Baloldali Blokk pártjai 45,5 % - ot értek el, a polgári pártok továbbra is abszolút többségben voltak attól függetlenül is, hogy a kék cédulákat (névjegyzékkivonat) a kommunisták többször is felhasználták. A Magyar Függetlenségi Párt mandátumait állítólagos visszaélésekre hivatkozva megsemmisítették. Újra Dinnyés Lajos alakíthatott így kormányt, de ez már csak látszatkoalíció, létrejött az MKP.
1948 tavaszán a kommunisták elérkezettnek látták az időt a proletárdiktatúra megteremtésére. Államosítások kezdődtek. 1948. június 12 – én létrehozták az egységes munkáspártot, a Magyar Dolgozók Pártját. Főtitkára Rákosi Mátyás lett.
Megkezdődött az egypártrendszer kialakítása. Az NPP és a Kisgazdapárt beletörődve feloszlottak. Megindult a harc az egyházak megtörésére is, Mindszenty bíborost koholt vádak alapján elítélték. 1949 februárjában a megmaradt pártokat beolvasztották az ekkor létrehozott Magyar Függetlenségi Népfrontba. 1949. május 15 – én, a választásokon már csak a Népfront jelöltjeire lehetett szavazni.
1949 augusztusában új alkotmány született, létrejött a Magyar Népköztársaság, a „munkások és parasztok állama”.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése