kulcsszavak alapján is kereshetsz

2012. december 28., péntek

Tételek - Történelem



Történelem – 16. tétel
 
Mutassa be az Osztrák – Magyar Monarchia kialakulásának folyamatát és az állam berendezését!

Szempontok:
I.                   1849 – es fegyverletétel
II.                Februári pátens
III.             Haynau rémuralma
IV.              Deák „húsvéti cikke”
V.                 Kiegyezés tartalma
VI.              Horvát kiegyezés
VII.           Nemzetiségi törvény


I.
Görgey elkerülő hadművelettel 1849. augusztus 9 – én érkezett meg Aradra, hogy egyesüljön a többi hadtesttel. Az összpontosított erők vezetésére kinevezett Dembinsky viszont Arad helyett Temesvár irányába vezette a főerőket, ahol augusztus 9- én a fővezérséget átvevő Bem csatát vesztett. Kossuth elmenekült az országból, Görgey teljhatalmat kapott.
Görgey 1849. augusztus 13 – án Világosnál letette a fegyvert az oroszok előtt, abban bízva, hogy a cári diplomácia megakadályozza a bécsi udvar megtorlását.

II.
A Habsburg Birodalom belső reformja 1860 – 61 - ben zajlott le. Ezt fogalmazta meg az októberi diploma és a februári pátens.
Az 1860. október 20 - án kelt diplomában az uralkodó birodalma népeinek olyan állami alaptörvényt „ajándékozott”, amelyben ugyan megtartotta a végrehajtó és a törvényhozó hatalom irányítását, de ígéretet tett arra, hogy uralkodói hatalmát alkotmányos intézmények által gyakorolja. A végrehajtó hatalom központi szerve a birodalmi kormány maradt. Magyarországon a diploma visszaállította az ország igazgatásában a részleges önállóságot.
Az 1861. február 26 - i pátens kétkamarás birodalmi gyűlést hozott létre, amelyet törvényhozói jogokkal ruházott fel. A birodalmi gyűlés a tartományi gyűlések fölé – az így kezelt magyar országgyűlés fölé is – rendeltetett. Az államhatalom legfőbb eszközei továbbra is az uralkodó kezében maradtak. Az uralkodó korlátlan joga maradt a külügy és a hadügy irányítása, a fegyveres erőkkel való rendelkezés, és a költségvetés ügyében sem dönthetett a tanács. A birodalmi gyűlés alsóházába az egyes országgyűlések delegáltak képviselőket: a 343 helyből Magyarországot 85 illette meg, Erdélyt 26, Horvát - Szlavónországot 9.
A pátens az osztrák tartományokban az alkotmányosság igen szűk, de mégiscsak létező formáját valósította meg. Az olaszok és a magyarok szembefordultak vele, mert nemzeti önrendelkezésüket sértette az összbirodalmi kormányzás elve.

III.
A világosi fegyverletételt követően a bécsi kormány kiszolgáltatta Magyarországot Haynau bosszúvágyának. 1849. október 6 – án Pesten kivégezték gróf Batthyány Lajos volt miniszterelnököt, Aradon a honvédsereg 13 tábornokát. Még október folyamán a terror áldozata lett Csányi László közlekedésügyi miniszter, Kazinczy Lajos tábornok. Közel 120 halálos ítélet, 1200 fő bebörtönzése. Ezen felül mintegy 50 ezer főt besoroztak a császári seregbe.
Az európai közvélemény nyomására 1850 nyarán a bécsi udvar menesztette Haynaut.


IV.
Ferenc József megengedte az 1861 - es választások kiírását, melynek eredményeként februárban 1849 után először újra összegyűlt a magyar törvényhozás. A képviselőválasztást a Deák Ferenc vezette Felirati Párt nyerte meg, a 410 - ből 250 mandátum (58%) lett az övék. Épphogy összeültek, 1861. február 26 - án az uralkodó kiadta az ún. februári pátenst, amely a tartományi gyűlések fölé egy birodalmi gyűlést rendelt és egyben nyilvánvalóvá is tette, hogy az egész dolgot csak azért hagyta, hogy pátensét Magyarországon törvényesen is bevezethesse. Ezt értelemszerűen a parlament elutasította, mire Ferenc József feloszlatta a gyűlést és ideiglenes, átmeneti állapotot, más néven provizóriumot hirdetett és újra az aktuális osztrák belügyminiszter, azaz Anton von Schmerling lett ennek az adminisztrációnak a magyarországi feje. Ausztria külpolitikai helyzetének további romlása azonban arra sarkallta a bécsi udvart, hogy közeledjék a magyarokhoz. Deák is felismerte, hogy a passzív ellenállás nem tartható fenn, s hajlott a bécsi udvarral való alkura.
A bécsi udvar felvette a kapcsolatot Deákkal. A titkos tárgyalások eredményeképpen 1865. április 16 – án a Pesti Naplóban megjelentette Deák a „húsvéti cikkét”. Hajlandóságot mutatott arra, hogy Magyarország érdekeit összhangba hozza a birodalom biztonságával.

V.
1866 - ban kitört a porosz – osztrák – olasz háború, amelyben az Osztrák Császárság a königsgrätzi csatában súlyos vereséget szenvedett Poroszországtól. A bukás látványos és egyértelmű jelzés volt Ausztria számára, hogy a birodalom fennmaradó részének egyben tartásához ki kell, hogy egyezzen a magyarokkal.
1867 – ben hosszas tárgyalások után megszületett a kiegyezés (1867. évi XII. törvénycikkely). Az uralkodó elismerte az 1848 – as törvényeket és felelős kormány megalakításával bízta meg gróf Andrássy Gyulát. Ezt követően Ferenc Józsefet királlyá koronázták, s kezdetét vette a dualizmus kora (1867 – 1918).
A kiegyezéssel létrejött a kétközpontú, dualista államszervezet, az Osztrák – Magyar Monarchia.
A birodalom két részre oszlik, az örökös tartományokra és Magyarországra. Viszonyuk a paritás elvén nyugszik. Kapcsolatukat a Pragmatica Sanctio alapján szabályozták, tehát közös az uralkodó, elválaszthatatlanul egybe vannak kapcsolva és egymásnak közös védelemmel tartoznak. Mindkét birodalomfél külön kormánnyal és országgyűléssel rendelkezik, azonban a had-, kül-, és ezek pénzügye közös. A közös ügyek vitelére közös minisztériumokat hoztak létre, ezek miniszterei a két országgyűlésből választott 60 – 60 tagú delegációnak voltak felelősek. A hadsereg irányítása az uralkodó felügyelete alatt maradt, ezért létrehozták a közös hadsereget, illetve felállították a 100 ezer fős Magyar Honvédséget.
A politikai kiegyezés mellett létrejött a gazdasági kiegyezés is. Magyarország és Ausztria kereskedelmi- és vámszövetséget kötött. Ennek értelmében a pénzrendszer és a jegybank közös, egységes a mértékrendszer. Kialakult a vámegység. A tőke és a munkaerő szabadon áramolhatott. A gazdasági megállapodásokat 10 évre kötötték, újratárgyalással lehetett meghosszabbítani vagy módosítani.

VI.
1868 – ban megszületett a horvát – magyar kiegyezés is. Magyarország elismerte a horvátokat politikai nemzetnek. Horvátország beligazgatási autonómiát kapott, élén a bán állt, de közös uralkodóval bírt Magyarországgal. A közös ügyek a magyar országgyűlés hatáskörébe tartoztak, ahova Horvátország is küldött képviselőket, és a magyar kormányban helyet kapott egy horvát miniszter is.


VII.
A nemzetiségi viszonyok rendezése érdekében az országgyűlés 1868 - ban megalkotta a nemzetiségi törvényt. Ez a magyar liberalizmus kiemelkedő alkotása. A törvény lehetővé tette a magyar államnyelvet, de használata csak a legfelsőbb szinten volt kötelező. A megyékben, ha a közgyűlés egyötöde is úgy akarta, a nemzetiségi nyelv jegyzőkönyvi nyelv lett. Az oktatás, egyházi ügyek, igazságszolgáltatás, közigazgatás a nemzetiségek saját nyelvén folyhatott. A törvény azonban a nemzetiségek igényeit nem elégítette ki, mert autonómiát nem biztosított.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése